Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
14 generationer med rod i marsken
Herredsfoged Troels Winther og hans efterslægt
- og andre sønderjyske slægter
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
English
Christen Hinrichsen Kromus
1648 -
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Lene Christensdatter
ca. 1671-1740
Lene Christensdatter
F:
ca. 1671
fmtl. Ballum s. (Østerende)
D:
28 jul. 1740
Ballum s. (Harknag)
Søren Christensen Riber
ca. 1669-
Søren Christensen Riber
F:
ca. 1669
Anne Nielsdatter
1715-
Anne Nielsdatter
F:
1715
Ballum s. (Buntje)
Niels Tygesen
1707-1792
Niels Tygesen
F:
1707
Ballum s. (Vesterende)
G:
1733
Ballum
D:
19 dec. 1792
Ballum s. (Buntje)
Niels Jacobsen Cromus
1744-1826
Niels Jacobsen Cromus
F:
19 sep. 1744
Ballum s. (Buntje)
D:
17 sep. 1826
Ballum s. (Buntje)
Else Andersdatter
1751-1816
Else Andersdatter
F:
4 jan. 1751
Ballum s. (Bodsbøl)
G:
23 aug. 1771
Ballum
D:
18 jan. 1816
Ballum s. (Buntje)
Jens Jacobsen Cromus
1748-
Jens Jacobsen Cromus
F:
19 Okt 1748
Ballum s. (Buntje)
Peder Jacobsen Cromus
1752-
Peder Jacobsen Cromus
F:
3 dec. 1752
Ballum s. (Buntje)
Maren Nielsdatter
1718-
Maren Nielsdatter
F:
fmtl. 1718
Ballum s. (Buntje)
Jacob Nielsen, kaldet Cromus
1717-1806
Jacob Nielsen, kaldet Cromus
F:
1717
Ballum s. (Nørhus)
G:
25 okt. 1743
Ballum
D:
8 jan. 1806
Ballum s. (Buntje)
Niels Christensen Kromus
ca. 1677-1742
Niels Christensen Kromus
F:
ca. 1677
Ballum s. (Østerende)
D:
28 sep. 1742
Ballum s. (Buntje)
Anne
Abel Christensdatter
1680-1697
Abel Christensdatter
F:
1680
Ballum s. (Østerende)
D:
1697
Ballum s. (Østerende)
Gunder Christensdatter
1683-
Gunder Christensdatter
F:
13 maj 1683
Ballum s. (Østerende)
Christen Hansen
1687-
Christen Hansen
F:
1687
Ballum s. (Vesterende)
Aabel Hinrichsdatter
1724-1751
Aabel Hinrichsdatter
F:
21-22 jul. 1724
Ballum s. (Østerende)
D:
18 maj 1751
Ballum s. (Østerende)
Hinrich Christensen Kromus
1686-1752
Hinrich Christensen Kromus
F:
14 feb. 1686
Ballum s. (Østerende)
D:
29 sep. 1752
Ballum s. (Østerende)
Mette Kirstine Christensdatter
1693-ca. 1726
Mette Kirstine Christensdatter
F:
fmtl. 1692/93
Ballum s. (Vesterende)
D:
ca. 1726
Ballum s. (Østerende)
Jens Hansen Bjerrum
1801-
Jens Hansen Bjerrum
F:
17 aug. 1801
Rejsby
Woldborre Pedersdatter Due
1799-
Woldborre Pedersdatter Due
F:
1799
G:
30 sep. 1841
Skærbæk
Karen Pedersdatter
1766-1847
Karen Pedersdatter
F:
13 apr. 1766
Rejsby
D:
9 jul. 1847
Rejsby
Lauritz (Laust) Hansen Bjerrum
1750-1830
Lauritz (Laust) Hansen Bjerrum
F:
8 mar. 1750
V. Vedsted s. (Sdr. Farup)
G:
9 apr. 1790
Rejsby
D:
10 nov. 1830
Rejsby
Mette Kirstine Hinrichsdatter
1727-
Mette Kirstine Hinrichsdatter
F:
27 jul. 1727
Ballum s. (Østerende)
Peder Nissen
Merret Jendresdatter
Jendre Bertelsen
1753-1808
Jendre Bertelsen
F:
1753
Ballum s. (Østerende)
D:
19 mar. 1808
Ballum s. (Østerende)
Merret Christensdatter
1752-1788
Merret Christensdatter
F:
13 dec. 1752
Ballum s. (Østerende)
G:
27 okt. 1786
Ballum
D:
18 feb. 1788
Ballum s. (Østerende)
Gunder Dorothea Møller
1850-
Gunder Dorothea Møller
F:
13 maj 1850
Højer
Johann Carstensen Møller
1851-
Johann Carstensen Møller
F:
25 dec. 1851
Højer
Udøbt søn
1854-1854
Udøbt søn
F:
1 jan. 1854
Højer
D:
1 jan. 1854
Højer
Rasmus Peter Jevsen Møller
1855-
Rasmus Peter Jevsen Møller
F:
24 jan. 1855
Højer
Marie Christine Møller
1857-
Marie Christine Møller
F:
1 maj 1857
Højer
Peter Jevsen Møller
1859-
Peter Jevsen Møller
F:
26 apr. 1859
Højer
Jendre Bertelsen Møller
1861-1862
Jendre Bertelsen Møller
F:
26 apr. 1861
Højer
D:
22 jul. 1862
Højer
Jendre Bertelsen Møller
1813-1864
Jendre Bertelsen Møller
F:
4 jun. 1813
D:
2 feb. 1864
Højer
Martha Magdalene Carstensen
1821-
Martha Magdalene Carstensen
F:
30 sep. 1821
G:
12 maj 1848
Løgumkloster
Niels Lund
1903-1944
Niels Lund
F:
1 jan. 1903
Brøns
D:
7 apr. 1944
Silkeborg (sanatorium)
Hans Peter Lund
1903-
Hans Peter Lund
F:
5 nov. 1903
Brøns
Kjestine Margrethe Lund
1905-
Kjestine Margrethe Lund
F:
20 feb. 1905
Brøns
Niels Ewald Lund
1907-1944
Niels Ewald Lund
F:
7 mar. 1907
Brøns
D:
7 apr. 1944
Silkeborg (sanatorium)
Gunder Dorthea Lund
Hans Peter Lund
Anna Ewald
1879-
Anna Ewald
F:
5 jun. 1879
Brøns
Andreas Carstensen Lund
1869-1929
Andreas Carstensen Lund
F:
19 jan. 1869
G:
11 jan. 1902
Brøns
D:
16 sep. 1929
Brøns
Hans Hansen
1877-
Hans Hansen
F:
30 jun. 1877
Billum s. (Tarp)
G:
12 jul. 1931
Brøns
Gunder Dorthea Ewald
Anna Petrea Ewald
Agathe Ewald
Inger Ewald
Margrethe Ewald
Jes Lassen Ewald
1881-1960
Jes Lassen Ewald
F:
12 maj 1881
Brøns
D:
12 jun. 1960
Emmerlev s.
Frieda Jessine Drangsfeldt
1904-1957
Frieda Jessine Drangsfeldt
F:
3 jun. 1904
Toftlund s. (Toftlund Mark)
G:
2 maj 1927
Skærbæk
D:
27 nov. 1957
Brøns
Agathe Ewald
1883-
Agathe Ewald
F:
30 mar. 1883
Brøns
Andreas Boesen
1883-
Andreas Boesen
F:
28 maj 1883
Skærbæk s. (Ullerup)
G:
1 feb. 1912
Brøns
Petra Jenny Ewald
1885-1888
Petra Jenny Ewald
F:
15 jul. 1885
Brøns
D:
17 nov. 1888
Brøns
Bodil Gertrude Ewald
1887-
Bodil Gertrude Ewald
F:
25 mar. 1887
Brøns
Heinrich Johannes Koester
1890-
Heinrich Johannes Koester
F:
24 feb. 1890
G:
4 nov. 1919
Brøns
Petra Jenny Ewald
1890-1895
Petra Jenny Ewald
F:
5 sep. 1890
Brøns
D:
28 mar. 1895
Brøns
Gunder Dorthea Møller
1849-1914
Gunder Dorthea Møller
F:
18 aug. 1849
D:
30 apr. 1914
Brøns
Hans Peter Ewald
1852-1933
Hans Peter Ewald
F:
4 nov. 1852
Brøns
G:
24 okt. 1877
Brøns
D:
8 nov. 1933
Brøns
Jes Lassen Møller
1815-1893
Jes Lassen Møller
F:
26 feb. 1815
D:
15 dec. 1893
Brøns
Agathe Marie Hansen
ca. 1825-1896
Agathe Marie Hansen
F:
ca. 1825
G:
25 nov. 1848
D:
20 jan. 1896
Brøns
Barbara Cathrine Eleonora Møller
1816-1817
Barbara Cathrine Eleonora Møller
F:
12 jun. 1816
D:
6 sep. 1817
Peder Jefsen Møller
1849-
Peder Jefsen Møller
F:
10 dec. 1849
Barbara Cathrine Eleonora Møller
1851-
Barbara Cathrine Eleonora Møller
F:
27 dec. 1851
Eskild Lauridsen Schack
1841-
Eskild Lauridsen Schack
F:
14 okt. 1841
Brøns s. (Astrup)
G:
3 dec. 1885
Brøns
Dødfødt barn
1920-1920
Dødfødt barn
F:
30 apr. 1920
Fole
D:
30 apr. 1920
Fole
Peter Jefsen Møller
1884-1922
Peter Jefsen Møller
F:
8 jul. 1884
Roager
D:
22 jan. 1922
Fole
Anne Marie Aalling
1879-1956
Anne Marie Aalling
F:
19 sep. 1879
Hygum s. (Hygumskov)
D:
16 nov. 1956
Fole
Louise Møller
1886-
Louise Møller
F:
13 feb. 1886
Roager
Christian Peter Christensen
1887-
Christian Peter Christensen
F:
24 sep. 1887
Haderslev
G:
9 aug. 1916
Fole
Peter Andersen Møller
1887-1898
Peter Andersen Møller
F:
29 okt. 1887
D:
2 maj 1898
Roager
Kjersten Møller
1889-
Kjersten Møller
F:
18 jan. 1889
Niels Sønnichsen Møller
1891-
Niels Sønnichsen Møller
F:
27 sep. 1891
Dorthea Møller
1894-
Dorthea Møller
F:
19 jul. 1894
Petra Møller
1898-
Petra Møller
F:
27 nov. 1898
Rudolf Nielsen Møller
1854-
Rudolf Nielsen Møller
F:
8 jun. 1854
Brøns s. (Brøns Kro)
Caroline Schmidt
1857-
Caroline Schmidt
F:
31 maj 1857
Peter Jefsen Prinds
1882-
Peter Jefsen Prinds
F:
23 sep. 1882
Brøns s. (Søndernæs)
Ingeborg Marie Jacobsen
1884-
Ingeborg Marie Jacobsen
F:
9 maj 1884
Ensted s. (Styrtom)
G:
30 maj 1911
Brøns
Michael Andersen Prinds
1884-
Michael Andersen Prinds
F:
31 jul. 1884
Brøns s. (Søndernæs)
Johannes Søllingvraa Prinds
1919-
Johannes Søllingvraa Prinds
F:
21 jan. 1919
Skanderup
Laurids Magnus Prinds
1885-1958
Laurids Magnus Prinds
F:
9 sep. 1885
Brøns s. (Søndernæs)
D:
14 apr. 1958
Bedsted s. (Ø. Terp)
Hansine Søllingvraa
1888-1971
Hansine Søllingvraa
F:
27 mar. 1888
Bedsted s. (Mårbæk)
G:
8 jul. 1922
Skanderup
D:
25 mar. 1971
Søren Schmidt Prinds
1887-1887
Søren Schmidt Prinds
F:
26 feb. 1887
Brøns s. (Søndernæs)
D:
19 apr. 1887
Brøns s. (Søndernæs)
Søren Nielsen Schmidt Prinds
1888-1891
Søren Nielsen Schmidt Prinds
F:
4 mar. 1888
Brøns s. (Søndernæs)
D:
15 jul. 1891
Brøns s. (Søndernæs)
Stine Marie Prinds
1890-
Stine Marie Prinds
F:
2 mar. 1890
Brøns s. (Søndernæs)
Hans Ravn
1896-
Hans Ravn
F:
9 jun. 1896
Vamdrup
G:
24 maj 1920
Brøns
Margrethe Louise Prinds
Andreas Petersen Prinds
Hans Peter Westergaard Prinds
1927-1944
Hans Peter Westergaard Prinds
F:
2 jan. 1927
Brøns
D:
8 okt. 1944
Lovise Prinds
Svend Aage Prinds
Knud Erik Prinds
Louis, senere Luis Prinds
1891-1941
Louis, senere Luis Prinds
F:
26 apr. 1891
Brøns s. (Søndernæs)
D:
31 jan. 1941
Brøns
Lauri Kjerstine Westergaard
1897-
Lauri Kjerstine Westergaard
F:
10 jan. 1897
Brøns s. (V. Åbølling)
G:
27 maj 1922
Brøns
Nis Bjerrum Prinds
1892-1892
Nis Bjerrum Prinds
F:
6 jul. 1892
Brøns s. (Søndernæs)
D:
24 aug. 1892
Brøns s. (Søndernæs)
Alfred Prinds
1892-1893
Alfred Prinds
F:
6 jul. 1892
Brøns s. (Søndernæs)
D:
18 mar. 1893
Brøns s. (Søndernæs)
Nis Bjerrum Prinds
1894-1894
Nis Bjerrum Prinds
F:
21 jan. 1894
Brøns s. (Søndernæs)
D:
29 maj 1894
Brøns s. (Søndernæs)
Katrine Lovise Prinds
1895-
Katrine Lovise Prinds
F:
14 jul. 1895
Brøns s. (Søndernæs)
Peter Johann Wilhelm Feddersen
1879-
Peter Johann Wilhelm Feddersen
F:
23 mar. 1879
G:
22 okt. 1920
Brøns
Lovise Møller
1856-1921
Lovise Møller
F:
22 jul. 1856
Brøns
D:
7 okt. 1921
Brøns s. (Søndernæs)
Andreas Petersen Prinds
1855-1935
Andreas Petersen Prinds
F:
3 dec. 1855
G:
23 maj 1881
Brøns
D:
13 okt. 1935
Brøns s. (Søndernæs)
Peter Møller Petersen
Ove Bastian Petersen
Hanne Nederby Petersen
Laura Christine Møller
1924-1969
Laura Christine Møller
F:
31 okt. 1924
Brøns
D:
7 aug. 1969
Rejsby
Poul Alfred Petersen
1921-1997
Poul Alfred Petersen
F:
26 maj 1921
Rejsby
G:
3 okt. 1948
D:
8 jun. 1997
Nis Bastian Møller
1892-
Nis Bastian Møller
F:
24 jan. 1892
Brøns
Vilhelmine Hansen
1899-
Vilhelmine Hansen
F:
18 jul. 1899
Hviding s. (Råhede)
Cathrine Lovise Møller
1894-1895
Cathrine Lovise Møller
F:
6 maj 1894
Brøns
D:
9 apr. 1895
Brøns
Lovise Kathrine Møller
1896-
Lovise Kathrine Møller
F:
1 nov. 1896
Brøns
Niels Sønnichsen Møller
1858-1939
Niels Sønnichsen Møller
F:
19 jul. 1858
D:
25 jul. 1939
Brøns s. (Kærgård)
Laura Kirstine Bastian
1863-
Laura Kirstine Bastian
F:
23 maj 1863
Brøns s. (Normsted)
G:
16 jun. 1887
Brøns
Anna Ewald
1886-
Anna Ewald
F:
31 okt. 1886
Brøns
Hans Martin Jørgensen
1881-
Hans Martin Jørgensen
F:
8 maj 1881
Kissendrup
G:
31 mar. 1910
Brøns
Peter Jensen Ewald
1889-
Peter Jensen Ewald
F:
17 apr. 1889
Brøns
Cathrine Louise Ewald
1891-
Cathrine Louise Ewald
F:
12 mar. 1891
Brøns
Petrea Ewald
1893-
Petrea Ewald
F:
17 mar. 1893
Brøns
Søren Nielsen
Søren Nielsen
G:
3 jun. 1921
Brøns
Gunner Ewald
Aage Ewald
1931-1931
Aage Ewald
F:
25 mar. 1931
Brøns
D:
28 mar. 1931
Brøns
Aage Ewald
Bent Ewald
Carl Gotfred Ewald
1894-
Carl Gotfred Ewald
F:
31 maj 1894
Brøns
Ane Marie Lund
1896-
Ane Marie Lund
F:
25 jul. 1896
G:
23 nov. 1923
Brøns
Hans Beck Ewald
1896-
Hans Beck Ewald
F:
17 jan. 1896
Brøns
Jacob Claudius Ewald
1898-
Jacob Claudius Ewald
F:
29 maj 1898
Brøns
Gunder Dorthea Møller
1859-
Gunder Dorthea Møller
F:
30 jul. 1859
Knud Andersen Ewald
1855-
Knud Andersen Ewald
F:
28 sep. 1855
Brøns
G:
17 okt. 1885
Brøns
Jacob Claudius Møller
1860-1896
Jacob Claudius Møller
F:
9 nov. 1860
D:
12 apr. 1896
Brøns
Karen Vestergaard
1864-
Karen Vestergaard
F:
21 jul. 1864
Roager
G:
4 dec. 1895
Brøns
Poul Møller Matthiesen
1921-
Poul Møller Matthiesen
F:
9 apr. 1921
Randerup
Dagny Luise Bleeg
Hanne Matthiesen
1925-1989
Hanne Matthiesen
F:
1 feb. 1925
Randerup
D:
1989
Niels Lorenzen
Karen Margrethe Møller
1892-1978
Karen Margrethe Møller
F:
21 aug. 1892
Brøns
D:
31 jan. 1978
Randerup
Fedder Christian Matthiesen
1889-197X
Fedder Christian Matthiesen
F:
22 mar. 1889
Randerup
D:
197X
Randerup
Cathrine Lovise Møller
1894-
Cathrine Lovise Møller
F:
7 jan. 1894
Brøns
Poul Møller
1933-
Poul Møller
F:
25 nov. 1933
Brøns s. (Havervadgård)
Peter Jefsen Møller
1896-1954
Peter Jefsen Møller
F:
27 feb. 1896
Brøns
D:
14 apr. 1954
Brøns
Maren Christine Christensen
1896-1985
Maren Christine Christensen
F:
6 sep. 1896
Brøns
D:
3 mar. 1985
Brøns
Christian Eriksen Møller
1897-1898
Christian Eriksen Møller
F:
23 apr. 1897
Brøns
D:
12 feb. 1898
Brøns
Karen Møller
1899-
Karen Møller
F:
21 dec. 1899
Brøns
Erik Christian Møller
Poul Frederik Møller
1862-
Poul Frederik Møller
F:
1 mar. 1862
Svendine Christine Holm
1868-1943
Svendine Christine Holm
F:
16 jan. 1868
G:
5 dec. 1891
Brøns
D:
6 aug. 1943
Brøns
Carl Christian Møller
1863-1944
Carl Christian Møller
F:
28 jul. 1863
D:
19 maj 1944
Augustenborg (sindssygehospitalet)
Peter Jefsen Møller
1819-1893
Peter Jefsen Møller
F:
3 dec. 1819
D:
4 dec. 1893
Brøns
Cathrine Louise Schmidt
ca. 1825-1893
Cathrine Louise Schmidt
F:
ca. 1825
G:
25 nov. 1848
D:
2 jul. 1893
Brøns
Gunder Dorthe Jendresdatter
1793-1877
Gunder Dorthe Jendresdatter
F:
10 dec. 1793
Ballum s. (Østerende-Ballum)
D:
14 mar. 1877
Brøns
Rasmus Møller
1782-1825
Rasmus Møller
F:
17 maj 1782
Sild
G:
8 mar. 1812
D:
17 jul. 1825
Ballum s. (Kringelum)
Dødfødt søn
1824-1824
Dødfødt søn
F:
3 aug. 1824
D:
3 aug. 1824
Christiane Sophie Bertelsen
1859-1867
Christiane Sophie Bertelsen
F:
22 aug. 1859
D:
13 sep. 1867
James Bertelsen
1894-1916
James Bertelsen
F:
20 jul. 1894
D:
18 dec. 1916
Gauerslund s. (Brejning, åndssvageanstalten)
Edna Bertelsen
1896-1975
Edna Bertelsen
F:
11 apr. 1896
D:
1975
Einar Verning
1890-
Einar Verning
F:
1890
G:
23 aug. 1924
Harriet Maybel Bertelsen
1906-1971
Harriet Maybel Bertelsen
F:
4 aug. 1906
Vinding s. (Mølholm)
D:
11 sep. 1971
København
Carl Christian Jacob Førslev
1891-1959
Carl Christian Jacob Førslev
F:
27 jan. 1891
Førslev s. (Sneslev)
G:
24 dec. 1930
D:
ml. 21/1 o. 31/3 1959
Furesøen
Cornelia (Nea) Suhm Bertelsen
1909-1978
Cornelia (Nea) Suhm Bertelsen
F:
9 jan. 1909
Vinding s. (Mølholm)
D:
forår 1978
Norditalien
Helge Thomsen
Anders Lassen Bertelsen
1861-1942
Anders Lassen Bertelsen
F:
30 sep. 1861
Ballum s.
D:
7 mar. 1942
Søllerød s. (Holte)
Kornelia Bertelsen
1873-1930
Kornelia Bertelsen
F:
31 jan. 1873
G:
31 jan. 1893
San Francisco, Californien, USA
D:
1930
Bertel Nissen Bertelsen
1864-1867
Bertel Nissen Bertelsen
F:
20 maj 1864
D:
5 okt. 1867
Gyde Marie Bertelsen
1867-1868
Gyde Marie Bertelsen
F:
29 jan. 1867
D:
17 jul. 1868
Albert Jendre Bøge
1897-1899
Albert Jendre Bøge
F:
1897
USA
D:
1899
Albert Jendre Bøge
1900-
Albert Jendre Bøge
F:
15 jun. 1900
USA
Mabel Christine Bøge
1904-1907
Mabel Christine Bøge
F:
1904
USA
D:
1907
Edith Margaret Bøge
1906-
Edith Margaret Bøge
F:
5 apr. 1906
USA
Christiane Sophie Bertelsen
1869-
Christiane Sophie Bertelsen
F:
16 okt. 1869
Jesper Bøge
Jesper Bøge
G:
1896
USA
Jendre Bertelsen
1825-1901
Jendre Bertelsen
F:
1 okt. 1825
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
28 nov. 1901
Ballum s. (Bodsbøl)
Gyde Christine Boysen
1836-1873
Gyde Christine Boysen
F:
16 feb. 1836
Ballum s. (Bodsbøl)
G:
1 okt. 1858
D:
17 dec. 1873
Ballum s. (Bodsbøl)
Christine Bertelsen
1885-1920
Christine Bertelsen
F:
11 aug. 1885
D:
30 maj 1920
Helen Margaret Bertelsen
1886-
Helen Margaret Bertelsen
F:
1 nov. 1886
Annie Sophie Bertelsen
24 maj 1888?-
Annie Sophie Bertelsen
F:
24 maj 1888?
Esther Marie Bertelsen
1891-1920
Esther Marie Bertelsen
F:
24 jun. 1891
D:
3 feb. 1920
Bertel Nissen Bertelsen
1856-1899
Bertel Nissen Bertelsen
F:
22 okt. 1856
D:
1890/99
Marie Kjerstine Lybow
1851-
Marie Kjerstine Lybow
F:
1851
G:
1884
Peter Beyer Bertelsen
1882-
Peter Beyer Bertelsen
F:
8 jan. 1882
Ullerup Bertelsen Enemark
1901-1903
Ullerup Bertelsen Enemark
F:
7 maj 1901
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
7 jan. 1903
Ballum s. (Bodsbøl)
Johanne Enemark
1903-
Johanne Enemark
F:
28 jul. 1903
Ballum s. (Bodsbøl)
NN Larsen
NN Larsen
G:
13 apr. 1922
Anni Margrethe Enemark
1905-
Anni Margrethe Enemark
F:
21 apr. 1905
Ballum s. (Bodsbøl)
M. Hallum
M. Hallum
G:
3 jan. 1926
Kjærulf Rasmus Enemark
Ribolt Ullerup Enemark
Ane Kirstine Bertelsen
1883-1971
Ane Kirstine Bertelsen
F:
17 nov. 1883
D:
10 jan. 1971
Døstrup
Hans Jacobsen Enemark
1873-
Hans Jacobsen Enemark
F:
5 jul. 1873
Døstrup
G:
2 maj 1901
Ballum
Martin Lausten Bertelsen
1885-
Martin Lausten Bertelsen
F:
3 mar. 1885
Eskild Carlsen
Christian Jener Carlsen
Carl Harder Carlsen
Othilie Marie Bertelsen
1886-
Othilie Marie Bertelsen
F:
11 okt. 1886
Carl Harder Carlsen
1882-
Carl Harder Carlsen
F:
1 maj 1882
Tønder
G:
20 okt. 1905
Ballum
Juliane Eriksen
1919-
Juliane Eriksen
F:
31 okt. 1919
Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev)
Mikkel Ullerup Eriksen
1920-2013
Mikkel Ullerup Eriksen
F:
23 dec. 1920
Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev)
D:
3 aug. 2013
Tønder
Ane Margrete Eriksen
Esther Marie Eriksen
Peter Beyer Eriksen
Svend Trøst Eriksen
Anna Jørgine Jørgensen
Asbjørn Bertelsen Eriksen
Mikoline Ulrikke Bertelsen
1887-
Mikoline Ulrikke Bertelsen
F:
24 okt. 1887
Laust Nielsen Eriksen
1876-
Laust Nielsen Eriksen
F:
22 nov. 1876
Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev)
Mikkel Ullerup Bertelsen
1858-1887
Mikkel Ullerup Bertelsen
F:
15 aug. 1858
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
11 mar. 1887
Ballum s. (Bodsbøl)
Ane Margrethe Gram
1864-1930
Ane Margrethe Gram
F:
24 apr. 1864
G:
1881
D:
1930
Gyde Marie Bertelsen
1861-1868
Gyde Marie Bertelsen
F:
11 dec. 1861
D:
21 nov. 1868
Helene Margrethe Bertelsen
1864-1866
Helene Margrethe Bertelsen
F:
4 jul. 1864
D:
22 aug. 1866
Christian Bertelsen
1867-1867
Christian Bertelsen
F:
13 jun. 1867
D:
4 jul. 1867
Peder Beyer Bertelsen
1827-1905
Peder Beyer Bertelsen
F:
3 dec. 1827
D:
19 aug. 1905
Ane Kirstine Ullerup
1828-1867
Ane Kirstine Ullerup
F:
28 jul. 1828
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
G:
13 okt. 1854
Ballum
D:
13 jun. 1867
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
Bertel Nissen Bertelsen
1855-1856
Bertel Nissen Bertelsen
F:
1855
D:
1856
New York
Dolores Mikkelsen
Bertel Nicolaj Mikkelsen
1884-
Bertel Nicolaj Mikkelsen
F:
6 jul. 1884
København
Corinna Fleck
1900-
Corinna Fleck
F:
25 mar. 1900
Andreas M. Mikkelsen
1888-
Andreas M. Mikkelsen
F:
24 feb. 1888
København
Johanne Østerby
1888-
Johanne Østerby
F:
1888
G:
1922
Gyde Marie Bertelsen
1857-1931
Gyde Marie Bertelsen
F:
1857
New York
D:
1931
Middelfart
A.M. Mikkelsen
Bertel Nicolaus Bertelsen
1860-1899
Bertel Nicolaus Bertelsen
F:
1 feb. 1860
Ballum
D:
1899
Bombay
Margrethe Hansen
-1890
Margrethe Hansen
G:
1890
D:
1890
Ingeborg Emilie Bertelsen
1862-
Ingeborg Emilie Bertelsen
F:
16 apr. 1862
Ballum
Jesper List
J.C. Jensen
Frederik Carl Christian Bertelsen
1866-før 1930
Frederik Carl Christian Bertelsen
F:
28 sep. 1866
Ballum
D:
før 1930
Emma Larsen
1868-1920
Emma Larsen
F:
1868
D:
1920
Andreas Bertelsen
1869-eft. 1930
Andreas Bertelsen
F:
13 mar. 1869
Ballum
D:
eft. ER 1930
Charlotte Bertelsen
1873-eft. 1930
Charlotte Bertelsen
F:
1873
Rømø
D:
eft. ER 1930
Niels Lassen Bertelsen
1830-1910
Niels Lassen Bertelsen
F:
19 dec. 1830
D:
11 apr. 1910
San Francisco
Margrethe Marie Schmidt
-1921
Margrethe Marie Schmidt
G:
1854
D:
1921
San Francisco
Frode Bertelsen
1866-1904
Frode Bertelsen
F:
5 maj 1866
D:
1904
Peter Herskind Bertelsen
1870-sep. 1870?
Peter Herskind Bertelsen
F:
17 mar. 1870
D:
sep. 1870?
Karen Davidsen
Erik Heeser Nielsen
Jannik Peter Davidsen
1941-1983
Jannik Peter Davidsen
F:
20 jul. 1941
Rønne
D:
3 dec. 1983
Grethe Markvardsen
Grethe Markvardsen
G:
13 apr. 1963
Bogense
Jean Collins
16 jul. 195X-
Jean Collins
F:
16 jul. 195X
England
Anny Sophie Alsted
1900-1990
Anny Sophie Alsted
F:
4 nov. 1900
Vejle
D:
10 feb. 1990
Odense
Aage Immanuel Davidsen
1898-1977
Aage Immanuel Davidsen
F:
28 sep. 1898
København
G:
1 jul. 1926
D:
23 jan. 1977
Odense
Else Alsted
1902-1984
Else Alsted
F:
17 jan. 1902
Vejle
D:
25 nov. 1984
Vejle
Lisbet Alsted
1930-1963
Lisbet Alsted
F:
5 jan. 1930
Vejle
D:
13 nov. 1963
Per Andreasen
Per Andreasen
G:
2 apr. 1955
Hørsholm (b.v.)
Stig Gylfe
Peter Gutzon Alsted
1903-1929
Peter Gutzon Alsted
F:
23 okt. 1903
Vejle
D:
22 jul. 1929
Odense
Thora Rosendal Pinholt
1902-1964
Thora Rosendal Pinholt
F:
22 jan. 1902
Vejle
G:
14 jul. 1928
D:
3 nov. 1964
Gert Gutzon Alsted
Birthe Thagård Jacobsen
Hanne Gerstrøm Alsted
Jesper Oluf Termansen
1918-2005
Jesper Oluf Termansen
F:
8 okt. 1918
Valby
D:
10 maj 2005
Ribe
Erik Gutzon Alsted
1938-1939
Erik Gutzon Alsted
F:
2 apr. 1938
Holme (Skaade Bakker)
D:
1 apr. 1939
Holme (Skaade Bakker)
Inge Lise Alsted
Kaj Bendz
Henrik Jakob Mynster Alsted
1944-2023
Henrik Jakob Mynster Alsted
F:
25 mar. 1944
Rønde
D:
15 maj 2023
Birgit Inge Andersen
Birgit Inge Andersen
G:
13 nov. 1965
Birgitte Kragh Rasmussen
1944-2007
Birgitte Kragh Rasmussen
F:
3 sep. 1944
Aalborg
G:
3 jun. 1989
Aabenraa
D:
4 jul. 2007
Aabenraa
Kirsten Vestergaard Andersen
Peter Gutzon Alsted
Grethe Astrup
Niels Sabroe Alsted
Sølvi Skare
Jørgen Alsted
1905-1988
Jørgen Alsted
F:
22 mar. 1905
Vejle
D:
13 mar. 1988
Hald Ege
Gerda Maria Gerstrøm
1908-1999
Gerda Maria Gerstrøm
F:
27 mar. 1908
Svenstrup
G:
26 feb. 1933
D:
12 mar. 1999
Hald Ege
Gunnar Foss
Eveline Montagne-Domisse
Daniel (Dan) Foss
Ellen Ekjord
Bente Hansen
Marie (Misse) Alsted
1907-1993
Marie (Misse) Alsted
F:
14 feb. 1907
Vejle
D:
26 feb. 1993
Oslo (Norge)
Daniel Foss
1908-1947
Daniel Foss
F:
29 nov. 1908
Christianssund (Norge)
G:
9 aug. 1936
D:
7 aug. 1947
Ulla Sandfeld
1937-1937
Ulla Sandfeld
F:
13 apr. 1937
Frederiksberg
D:
15 apr. 1937
Frederiksberg
Morten Sandfeld
Berit Blixner
Lone Sandfeld
Palle Brink Madsen
Inger Gram Alsted
1908-1983
Inger Gram Alsted
F:
2 sep. 1908
Vejle
D:
9 aug. 1983
Struer
Gunnar Sandfeld
1908-1999
Gunnar Sandfeld
F:
26 apr. 1908
København
G:
22 okt. 1932
Vejle
D:
23 nov. 1999
Brønshøj
Grete Alsted
1915-2002
Grete Alsted
F:
18 feb. 1915
Vejle
D:
14 sep. 2002
Dronninglund
Gyde Marie Bertelsen
1871-1950
Gyde Marie Bertelsen
F:
1 maj 1871
Jelling
D:
26 maj 1950
Jacob Peter Mynster Alsted
1866-1957
Jacob Peter Mynster Alsted
F:
11 mar. 1866
Tørring s. (Kobbelgaard)
G:
27 apr. 1899
D:
5 jan. 1957
Vejle
James Bertelsen
1894-1916
James Bertelsen
F:
20 jul. 1894
D:
18 dec. 1916
Gauerslund s. (Brejning, åndssvageanstalten)
Edna Bertelsen
1896-1975
Edna Bertelsen
F:
11 apr. 1896
D:
1975
Einar Verning
1890-
Einar Verning
F:
1890
G:
23 aug. 1924
Harriet Maybel Bertelsen
1906-1971
Harriet Maybel Bertelsen
F:
4 aug. 1906
Vinding s. (Mølholm)
D:
11 sep. 1971
København
Carl Christian Jacob Førslev
1891-1959
Carl Christian Jacob Førslev
F:
27 jan. 1891
Førslev s. (Sneslev)
G:
24 dec. 1930
D:
ml. 21/1 o. 31/3 1959
Furesøen
Cornelia (Nea) Suhm Bertelsen
1909-1978
Cornelia (Nea) Suhm Bertelsen
F:
9 jan. 1909
Vinding s. (Mølholm)
D:
forår 1978
Norditalien
Helge Thomsen
Kornelia Bertelsen
1873-1930
Kornelia Bertelsen
F:
31 jan. 1873
D:
1930
Anders Lassen Bertelsen
1861-1942
Anders Lassen Bertelsen
F:
30 sep. 1861
Ballum s.
G:
31 jan. 1893
San Francisco, Californien, USA
D:
7 mar. 1942
Søllerød s. (Holte)
Peter Herskind Bertelsen
1874-1938
Peter Herskind Bertelsen
F:
25 feb. 1874
D:
30 sep. 1938
Peder Jefsen Bertelsen
1833-
Peder Jefsen Bertelsen
F:
26 jul. 1833
Ballum
Anny Sophie Herskind
1841-1900
Anny Sophie Herskind
F:
10 dec. 1841
Aarhus
G:
7 aug. 1863
D:
13 mar. 1900
Gudrun Alsted
1904-1983
Gudrun Alsted
F:
30 jul. 1904
Tørring s. (Kobbelgaard)
D:
17 maj 1983
Kolding sygehus
Jens Gutzon Alsted
Aase Nybo Nielsen
Ida Alsted
Hans Jørgen Pagh Aarestrup
1932-1983
Hans Jørgen Pagh Aarestrup
F:
23 aug. 1932
Balle s. (Alderslyst)
D:
10 jun. 1983
Nykøbing M.
Jens Jørgen Jensen
Lis Alsted
Poul Erik Christiansen
Gyde Marie Alsted
Michael Schönfelder
Carl Gutzon Jefsen Alsted
1906-1994
Carl Gutzon Jefsen Alsted
F:
11 maj 1906
Tørring s. (Kobbelgaard)
D:
13 okt. 1994
Uldum plejehjem
Mette Kirstine Christensen
1909-1982
Mette Kirstine Christensen
F:
13 dec. 1909
Mindstrup Mark
G:
9 aug. 1935
Hvejsel
D:
11 jan. 1982
Vestervang
Birthe Alsted
Kresten Gravgaard
Knud Alsted
Conni Pedersen
Aase Nielsen
Bendt Alsted
Lone Alsted
Hans Emil Alsted
Dorthea (Thea) Petersen
Peter Packness Alsted
1911-1996
Peter Packness Alsted
F:
20 mar. 1911
Tørring s. (Kobbelgaard)
D:
27 feb. 1996
Vejle sygehus
Agnes Kirstine Pedersen
1908-2002
Agnes Kirstine Pedersen
F:
18 okt. 1908
Nørre-Snede
G:
18 apr. 1946
Hvejsel
D:
4 dec. 2002
Tørring Plejehjem
Knud Brock Alsted
1914-1944
Knud Brock Alsted
F:
22 jun. 1914
Tørring s. (Kobbelgaard)
D:
12 jul. 1944
Sverige
Anna Margrethe (Grethe) Nellemann Petersen
1912-1974
Anna Margrethe (Grethe) Nellemann Petersen
F:
10 maj 1912
Silkeborg
G:
8 okt. 1938
Hvejsel
D:
3 jun. 1974
Gyde Marie Bertelsen
1877-1957
Gyde Marie Bertelsen
F:
31 dec. 1877
Ballum
D:
26 sep. 1957
Tørring s. (Kobbelgaard)
Fritz Emil Alsted
1873-1946
Fritz Emil Alsted
F:
16 aug. 1873
Tørring s. (Kobbelgaard)
G:
11 sep. 1903
D:
5 jan. 1946
Tørring s. (Kobbelgaard)
Birthe Alsted
Kresten Gravgaard
Knud Alsted
Conni Pedersen
Aase Nielsen
Bendt Alsted
Lone Alsted
Dorthea (Thea) Petersen
Hans Emil Alsted
Christiane Sophie Bertelsen
1880-1919
Christiane Sophie Bertelsen
F:
17 mar. 1880
D:
2 sep. 1919
Hans Peter Petersen
Hans Peter Petersen
G:
19 maj 1916
Sofie Bramsen
Kirsten Bramsen
Inger Bramsen
Karl Bramsen
Otto Bramsen
Gyde Bramsen
1929-1930
Gyde Bramsen
F:
24 okt. 1929
D:
22 mar. 1930
Marie Bramsen
1929-1930
Marie Bramsen
F:
24 okt. 1929
D:
14 maj 1930
Ane Christine Bertelsen
1886-
Ane Christine Bertelsen
F:
23 mar. 1886
Niels Madsen Bramsen
-1971
Niels Madsen Bramsen
G:
16 maj 1919
D:
1971
Carl Christian Bertelsen
1836-1905
Carl Christian Bertelsen
F:
3 jan. 1836
D:
20 jan. 1905
Otteline Boysen
1847-1925
Otteline Boysen
F:
30 apr. 1847
Ballum s. (Bodsbøl)
G:
21 aug. 1874
D:
1925
Bertel Nissen Bertelsen
1798-1837
Bertel Nissen Bertelsen
F:
9 nov. 1798
Ballum s. (Østerende)
D:
14 jun. 1837
Ballum s. (Bodsbøl)
Gyde Marie Lassen
1794-1873
Gyde Marie Lassen
F:
1794
G:
31 aug. 1823
Skast
D:
17 feb. 1873
Caspar Hansen Bertelsen
1804-
Caspar Hansen Bertelsen
F:
12 aug. 1804
Ballum s. (Østerende)
Christiane Sophie Gram
1818-
Christiane Sophie Gram
F:
14 jan. 1818
Ballum s. (Vesterende)
G:
9 mar. 1840
Ballum
Barbara Cathrine Eleonora Hansen
ca. 1768-
Barbara Cathrine Eleonora Hansen
F:
ca. 1768
Nis Bertelsen
1754-1815
Nis Bertelsen
F:
27 sep. 1754
Ballum s. (Østerende)
D:
15 apr. 1815
Ballum s. (Vesterende)
Cathrine Jørgensdatter
1753-1815
Cathrine Jørgensdatter
F:
29 sep. 1753
Ballum s. (Vesterende)
G:
29 okt. 1790
Ballum
D:
14 apr. 1815
Ballum s. (Vesterende)
Karen Bertelsdatter
1757-1818
Karen Bertelsdatter
F:
25 feb. 1757
Ballum s. (Østerende)
D:
7 jan. 1818
Ballum s. (Bodsbøl)
Niels Hansen
1766-1837
Niels Hansen
F:
22 apr. 1766
Ballum s. (Bodsbøl)
G:
3 nov. 1797
Ballum
D:
10 sep. 1837
Ballum s. (Bodsbøl)
Peder Bertelsen
1759-1764
Peder Bertelsen
F:
14 dec. 1759
Ballum s. (Østerende)
D:
12 jul. 1764
Ballum s. (Østerende)
Maria Bertelsdatter
1762-1765
Maria Bertelsdatter
F:
24 jul. 1762
Ballum s. (Østerende)
D:
5 jan. 1765
Ballum s. (Østerende)
Peder Bertelsen
1767-1780
Peder Bertelsen
F:
24 aug. 1767
Ballum s. (Østerende)
D:
1 feb. 1780
Ballum s. (Østerende)
Cathrine Hinrichsdatter
1730-1798
Cathrine Hinrichsdatter
F:
7 apr. 1730
Ballum s. (Østerende)
D:
8 apr. 1798
Ballum s. (Østerende)
Bertel Nissen
ca. 1722-1781
Bertel Nissen
F:
ca. 1721/22
Rejsby
D:
22 aug. 1781
Ballum s. (Østerende)
Maria
Ester Christensdatter
1689-1735
Ester Christensdatter
F:
6 mar. 1689
Ballum s. (Østerende)
D:
1715/35
Gyde Christensdatter
1691-1707
Gyde Christensdatter
F:
24 nov. 1691
Ballum s. (Østerende)
D:
1707
Ballum s. (Østerende)
Forældre
Hinrich Christensen Kromus
1620-1698
Lene
ca. 1616-1691
Christen Hinrichsen Kromus
1648-
Christen Hinrichsen Kromus
F:
o. 1642/48
fmtl. Ballum s. (Vesterende)
Anne