Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
14 generationer med rod i marsken
Herredsfoged Troels Winther og hans efterslægt
- og andre sønderjyske slægter
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
English
Lauge Hansen Stauning
1633 - 1707 (73 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Ester Sønnichsdatter
1710-
Ester Sønnichsdatter
F:
o. 1709/10
Møgeltønder
Hans Andersen
ca. 1695-1750
Hans Andersen
F:
ca. 1695
G:
13 maj 1738
Møgeltønder
D:
1750
Møgeltønder
Nis Sønnichsen eller Boysen
ca. 1713-1795
Nis Sønnichsen eller Boysen
F:
ca. 1713
Møgeltønder
D:
2 jun. 1795
Møgeltønder
Maria Hansdatter
ca. 1719-1795
Maria Hansdatter
F:
ca. 1719
D:
23 aug. 1795
Møgeltønder
Anna Sønnichsdatter
1714-
Anna Sønnichsdatter
F:
1714
Møgeltønder
Esther Sønnichsdatter
ca. 1715-1764
Esther Sønnichsdatter
F:
ca. 1715
Møgeltønder
D:
16 apr. 1764
Møgeltønder s. (Stokkebro)
Evert Pedersen
Evert Pedersen
G:
4 jan. 1742
Møgeltønder
Maria Sønnichsdatter
1719-1746
Maria Sønnichsdatter
F:
1719
Møgeltønder
D:
1746
Møgeltønder s. (Stokkebro)
Niels Nielsen
Niels Nielsen
G:
29 jun. 1741
Møgeltønder
Anna Sønnichsdatter
ca. 1723-1731
Anna Sønnichsdatter
F:
ca. 1723
Møgeltønder
D:
1731
Møgeltønder
Lauge Sønnichsen
ca. 1727-
Lauge Sønnichsen
F:
ca. 1727
Møgeltønder
Anne Nisdatter
1687-1768
Anne Nisdatter
F:
18 feb. 1687
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
15 mar. 1768
Sønnich Bohsen (Boysen)
ca. 1661-1741
Sønnich Bohsen (Boysen)
F:
ca. 1661
Højer s. (Poppenbøl)
G:
30 okt. 1708
Møgeltønder
D:
1741
Møgeltønder
Oye Nisdatter
1688-
Oye Nisdatter
F:
13 apr. 1688
Møgeltønder s. (ved Åen)
Lydik Jacobsen
Esther Nielsdatter
Fedder Feddersen
Nis Nielsen
Elsabe Knudsdatter
1751-
Elsabe Knudsdatter
F:
1751
Højer s. (ved Gaden)
Ursula Knudsdatter
1752-1828
Ursula Knudsdatter
F:
1752
Højer s. (ved Gaden)
D:
12 apr. 1828
Højer
Sophie Marie Knudsdatter
Marie Sophie Nielsen
1756-1761
Marie Sophie Nielsen
F:
1756
Højer s. (ved Gaden)
D:
1761
Højer s. (ved Gaden)
Maria Nielsdatter
1730-1757
Maria Nielsdatter
F:
o. 1720/30
D:
1757
Højer s. (ved Gaden)
Knud Nielsen
1719-1787
Knud Nielsen
F:
1719
Brøns s. (Vandborg)
G:
1750
Højer
D:
4 jul. 1787
Højer s. (ved Gaden)
Moritz Nielsen
-1751
Moritz Nielsen
D:
1750/51
Holland
Ursula Nisdatter
1690-1748
Ursula Nisdatter
F:
2 jun. 1690
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
1748
Højer s. (ved Gaden)
Niels Moritzen
1681-1747
Niels Moritzen
F:
1681
D:
1747
Højer s. (ved Gaden)
Maren Nisdatter
1693-1759
Maren Nisdatter
F:
8 jan. 1693
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
20 apr. 1759
Møgeltønder s. (ved Åen)
Lauge Nissen
1694-1765
Lauge Nissen
F:
22 okt. 1694
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
10 jan. 1765
Møgeltønder s. (ved Åen)
Nan Nissen
1697-1697
Nan Nissen
F:
27 mar. 1697
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
1697
Møgeltønder s. (ved Åen)
Sophie Nisdatter
1698-
Sophie Nisdatter
F:
10 okt. 1698
Møgeltønder s. (ved Åen)
Niels Hansen
Kirstine Nisdatter
1700-1700
Kirstine Nisdatter
F:
2 apr. 1700
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
4 apr. 1700
Møgeltønder s. (ved Åen)
Agnete Nisdatter
1701-1775
Agnete Nisdatter
F:
31 maj 1701
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
24 sep. 1775
Møgeltønder s. (Bønderby)
Lydik Thomsen
1696-1750
Lydik Thomsen
F:
4 nov. 1696
Møgeltønder s. (Bønderby)
G:
9 feb. 1736
Møgeltønder
D:
1750
Møgeltønder s. (Bønderby)
Nan Nansen
1782-1789
Nan Nansen
F:
16 aug. 1782
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
20 jun. 1789
Møgeltønder s. (ved Åen)
Dorthe Margrethe Nansen
1785-1844
Dorthe Margrethe Nansen
F:
8 apr. 1785
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
2 jan. 1844
Møgeltønder
Johan Petersen List
ca. 1785-1851
Johan Petersen List
F:
ca. 1785
G:
9 nov. 1810
Møgeltønder
D:
3 dec. 1851
Møgeltønder
Hjalmar Axel Abrahamsen
1882-
Hjalmar Axel Abrahamsen
F:
14 okt. 1882
Varde
Kirsten Retlev-Abrahamsen
1914-1990
Kirsten Retlev-Abrahamsen
F:
1 aug. 1914
København
D:
1990
Peter Bang
1900-1957
Peter Bang
F:
14 mar. 1900
Frederiksberg
G:
25 jan. 1939
D:
26 maj 1957
Struer
Christian Immanuel Thygesen
1906-
Christian Immanuel Thygesen
F:
1906
G:
26 sep. 1964
Gimsing
Harald Erik Abrahamsen, senere Retlev-Abrahamsen
1885-1955
Harald Erik Abrahamsen, senere Retlev-Abrahamsen
F:
29 jan. 1885
D:
20 apr. 1955
Karen From
1886-1967
Karen From
F:
9 aug. 1886
G:
31 maj 1913
København (Frihavns)
D:
1967
Ella Howalt Westphalen Broch
1902-
Ella Howalt Westphalen Broch
F:
25 jul. 1902
G:
1940
Erik Schack Olufsen Abrahamsen
1893-1949
Erik Schack Olufsen Abrahamsen
F:
9 apr. 1893
D:
17 feb. 1949
Oda Jespersen
1895-
Oda Jespersen
F:
24 feb. 1895
G:
21 maj 1918
Anna Pleth
1902-1976
Anna Pleth
F:
5 jan. 1902
Esbjerg
G:
16 jul. 1938
København
D:
23 jun. 1976
Gentofte
Kornelia Schack Olufsen
1858-1939
Kornelia Schack Olufsen
F:
1 jul. 1858
D:
1939
Jens Mortensen Abrahamsen
1856-1920
Jens Mortensen Abrahamsen
F:
3 jan. 1856
G:
27 dec. 1881
D:
22 nov. 1920
Poul Nyholm
1903-
Poul Nyholm
F:
1 aug. 1903
Varde
Otto Hjalmar Nyholm
1904-1998
Otto Hjalmar Nyholm
F:
25 dec. 1904
Varde
D:
12 feb. 1998
Frederiksberg
Asly Selma Ejbjerg
1911-1978
Asly Selma Ejbjerg
F:
24 nov. 1911
København (Frederiks s.)
D:
26 jun. 1978
Hvidovre (Hvidovre Hospital)
Anne Marie Christine Olufsen Toft
1884-1968
Anne Marie Christine Olufsen Toft
F:
3 sep. 1884
Varde
D:
6 apr. 1968
Frederiksberg
Otto Hjalmar Nyholm
1867-1949
Otto Hjalmar Nyholm
F:
3 sep. 1867
Horsens (Vor Frelsers s.)
G:
28 okt. 1902
Varde
D:
8 nov. 1949
Frederiksberg
Carl Eugen Olufsen Toft
1886-1887
Carl Eugen Olufsen Toft
F:
4 maj 1886
Varde
D:
20 apr. 1887
Varde
Anders Peter Olufsen Toft
1887-1893
Anders Peter Olufsen Toft
F:
12 sep. 1887
Varde
D:
27 mar. 1893
Varde
Johanne Emilie Olufsen Toft
1889-1893
Johanne Emilie Olufsen Toft
F:
8 jan. 1889
Varde
D:
29 mar. 1893
Varde
Ane Marie Olufsen
1860-1902
Ane Marie Olufsen
F:
29 maj 1860
Tønder
D:
18 dec. 1902
Varde
Frederik Christoffer Toft
1847-1900
Frederik Christoffer Toft
F:
29 okt. 1847
Holstebro
G:
1 jul. 1883
Tønder
D:
4 apr. 1900
Varde
Peter Olufsen
Gerda Pullen Ullmann
Peter Danckwart Olufsen
1891-1972
Peter Danckwart Olufsen
F:
17 mar. 1891
Gimsing s. (Kvistrup)
D:
17 jan. 1972
Kamma Sophie Ilsted
1894-1928
Kamma Sophie Ilsted
F:
5 feb. 1894
København
G:
8 aug. 1916
Borre
D:
16 feb. 1928
København
Ebba Ingeborg Ludovica Oline Olsen
1893-
Ebba Ingeborg Ludovica Oline Olsen
F:
20 jul. 1893
Trondheim
G:
22 maj 1934
Gimsing
Anna Emilie Olufsen
1892-
Anna Emilie Olufsen
F:
12 dec. 1892
Gimsing
Ellen Margrethe Olufsen
1894-1912
Ellen Margrethe Olufsen
F:
24 jul. 1894
Gimsing
D:
5 jul. 1912
Gimsing
Karen Skak Olufsen
1896-1932
Karen Skak Olufsen
F:
26 apr. 1896
Gimsing
D:
3 jun. 1932
Gimsing
Svend Andreas Grøn Olufsen
1897-1949
Svend Andreas Grøn Olufsen
F:
12 dec. 1897
Gimsing
D:
1949
Struer
Gerda Olufsen
1899-
Gerda Olufsen
F:
22 okt. 1899
Gimsing
Christen Emil Olufsen Jakobsen
1893-
Christen Emil Olufsen Jakobsen
F:
16 sep. 1893
Tønder
G:
5 sep. 1922
Gimsing
Kirsten Olufsen
1929-2013
Kirsten Olufsen
F:
18 jun. 1929
Gimsing
D:
5 jul. 2013
Jørgen Færch
1925-1997
Jørgen Færch
F:
2 jul. 1925
Frederiksberg
G:
12 jul. 1951
D:
22 sep. 1997
Holstebro
Lise Skak Olufsen
Børge Munch Koefoed
Birgitte Skak Olufsen
Erik Melbye
Peter Skak Olufsen
1942-2013
Peter Skak Olufsen
F:
11 okt. 1942
Struer
D:
11 sep. 2013
Susanne de Costa Carneiro
Aksel Olufsen
1901-1992
Aksel Olufsen
F:
3 maj 1901
Gimsing
D:
14 aug. 1992
Karen Windfeldt Jensen
1903-1983
Karen Windfeldt Jensen
F:
10 aug. 1903
Struer
G:
27 jul. 1937
Struer
D:
11 okt. 1983
Peder Olufsen
1862-1933
Peder Olufsen
F:
6 jun. 1862
Tønder
D:
19 nov. 1933
Gimsing
Anna Hansen
1865-1941
Anna Hansen
F:
9 apr. 1865
Skærum Mølle, Ulfborg
G:
14 MAJ 1890
Ejsing
D:
9 jul. 1941
Gimsing
Ane Emilie Redlefsen
1829-1864
Ane Emilie Redlefsen
F:
21 aug. 1829
Møgeltønder s. (Sødam i Ved Aaen)
D:
17 feb. 1864
Tønder
Peder Olufsen
1823-1903
Peder Olufsen
F:
29 okt. 1823
Rejsby s.
G:
18 sep. 1857
D:
3 feb. 1903
Tønder
Anne Marie Nansen
1788-1869
Anne Marie Nansen
F:
26 feb. 1788
Møgeltønder s. (Markhedegård i Ved Aaen)
D:
19 feb. 1869
Møgeltønder s. (Sødam i Ved Aaen)
Hans Redlefsen
1788-1849
Hans Redlefsen
F:
13 mar. 1788
Møgeltønder s. (Sødam i Ved Aaen)
D:
15 jun. 1849
Møgeltønder s. (Sødam i Ved Aaen)
Nan Nansen
1790-1848
Nan Nansen
F:
31 aug. 1790
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
11 maj 1848
Møgeltønder s. (ved Åen)
Amalie Magdalene Christiane Caroline Weismann
ca. 1790-1862
Amalie Magdalene Christiane Caroline Weismann
F:
ca. 1790
D:
22 jul. 1862
Møgeltønder s. (ved Åen)
Nicolai Nansen
1792-
Nicolai Nansen
F:
23 apr. 1792
Møgeltønder s. (ved Åen)
Maria Nansen
1828-
Maria Nansen
F:
25 maj 1828
Møgeltønder s. (Bønderby)
Andreas Petersen
ca. 1829-
Andreas Petersen
F:
ca. 1829
Karlum s.
G:
4 apr. 1862
Møgeltønder
Christian Carl Nansen
1830-1830
Christian Carl Nansen
F:
3 sep. 1830
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
18 sep. 1830
Møgeltønder s. (Bønderby)
Christine Nansen
1832-1907
Christine Nansen
F:
5 mar. 1832
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
19 sep. 1907
Højer
Boy Kamp Erichsen
1834-
Boy Kamp Erichsen
F:
20 mar. 1834
Højer
G:
4 apr. 1862
Møgeltønder
Nicoline Nansen
1834-1902
Nicoline Nansen
F:
31 okt. 1834
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
10 jan. 1902
Skærbæk s. (Ulmølle)
Johan Christian Pietersen
1825-1871
Johan Christian Pietersen
F:
31 maj 1825
Højer
G:
2 okt. 1857
Møgeltønder
D:
19 jan. 1871
Skærbæk s. (Ulmølle)
Sicas Emil Jensen
1845-1937
Sicas Emil Jensen
F:
20 apr. 1845
Jerne s. (Spangsberg)
D:
24 jun. 1937
Ribe (Doms.)
Nis Nansen
1838-1916
Nis Nansen
F:
3 apr. 1838
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
2 maj 1916
Møgeltønder s. (Bønderby)
Christine Lovise Carstensen
1848-1881
Christine Lovise Carstensen
F:
28 feb. 1848
Hostrup s. (Rørkær)
G:
30 apr. 1872
Hostrup
D:
23 nov. 1881
Møgeltønder s. (Bønderby)
Marie Hansen
ca. 1860-1930
Marie Hansen
F:
ca. 1860
D:
29 mar. 1930
V. Sottrup
Anna Dorthea Autzen
Lorenz Clausen
Broder Peter Gregorius Autzen
Signe Jacobine Riber
Christiane Marie Nansen Autzen
1943-
Christiane Marie Nansen Autzen
F:
1943
Skærbæk s. (Ullerup)
Kaj Hunderup Hansen
1940-
Kaj Hunderup Hansen
F:
1940
Vodder s. (Frifelt)
G:
23 maj 1964
Skærbæk
Peter Broder Autzen
1945-
Peter Broder Autzen
F:
1945
Skærbæk s. (Ullerup)
Ingelise Christensen
1947-
Ingelise Christensen
F:
1947
Skærbæk s. (Ø. Gasse)
Christian Konstmann Autzen
1946-
Christian Konstmann Autzen
F:
3 apr. 1946
Skærbæk s. (Ullerup)
Vera Hansen
1948-
Vera Hansen
F:
8 jun. 1948
Ballum s. (Østerende)
Inge Marie Autzen
1948-1948
Inge Marie Autzen
F:
28 jan. 1948
Skærbæk s. (Ullerup)
D:
23 feb. 1948
Skærbæk s. (Ullerup)
Fritjof Nansen Autzen
1950-
Fritjof Nansen Autzen
F:
1950
Skærbæk s. (Ullerup)
Hanne Beyer
1953-
Hanne Beyer
F:
1953
Rejsby
Svend Erik Autzen
1951-
Svend Erik Autzen
F:
1951
Skærbæk s. (Ullerup)
Ragnhild Andersen
1950-
Ragnhild Andersen
F:
1950
Vodder s. (Birkelev Nørremark)
G:
1974
Skærbæk
Annette Haupt
1959-
Annette Haupt
F:
1959
Fyrendal s. (Tornemark)
G:
5 sep. 1998
Tønder
Georg Nansen Autzen
1910-1973
Georg Nansen Autzen
F:
28 mar. 1910
Skærbæk s. (Ullerup)
D:
6 sep. 1973
Skærbæk s. (Ullerup)
Clara Nikoline Konstmann
1923-2016
Clara Nikoline Konstmann
F:
2 jan. 1923
Brede s. (Borrig Mark)
G:
6 okt. 1942
Brede
D:
20 nov. 2016
Skærbæk
Christian Gregersen Autzen
Marie Petrea Gregersen
1879-1960
Marie Petrea Gregersen
F:
12 sep. 1879
Skærbæk s. (Ullerup)
D:
10 mar. 1960
Skærbæk s. (Ullerup)
Peter Broder Autzen
1879-1950
Peter Broder Autzen
F:
11 maj 1879
St. Vi s. (Sillerup)
G:
20 mar. 1907
Skærbæk
D:
13 mar. 1950
Tønder (sygehuset)
Christiane Cathrine Nansen
27 Feb1841-1918
Christiane Cathrine Nansen
F:
27 Feb1841
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
13 jan. 1918
Skærbæk s. (Ullerup)
Gregorius Christensen Gregersen
1838-1913
Gregorius Christensen Gregersen
F:
15 aug. 1838
Skærbæk s. (Ullerup)
G:
15 jul. 1875
Skærbæk
D:
22 okt. 1913
Skærbæk s. (Ullerup)
Caroline Henriette Nansen
1843-1918
Caroline Henriette Nansen
F:
19 okt. 1843
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
18 jan. 1918
Ullerup
Hinrich Andreas Petersen
1842-1914
Hinrich Andreas Petersen
F:
17 jan. 1842
Ullerup
G:
26 sep. 1866
Ullerup
D:
18 feb. 1914
Ullerup
Christian Carl Nansen
1846-1848
Christian Carl Nansen
F:
20 maj 1846
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
24 aug. 1848
Møgeltønder s. (Bønderby)
Petrea Theodora Marie Nansen
1849-1851
Petrea Theodora Marie Nansen
F:
2 dec. 1849
Møgeltønder s. (Bønderby)
D:
9 mar. 1851
Møgeltønder s. (Bønderby)
Peter Thomsen Nansen
1795-1878
Peter Thomsen Nansen
F:
15 dec. 1795
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
4 aug. 1878
Møgeltønder s. (Bønderby)
Maria Koldenborg
1807-1891
Maria Koldenborg
F:
1807
Daler s.
G:
27 okt. 1827
Møgeltønder
D:
5 nov. 1891
Møgeltønder s. (Bønderby)
Nis Nansen
1751-1798
Nis Nansen
F:
24 okt. 1751
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
19 maj 1798
Møgeltønder s. (ved Åen)
Maria Nicolaisdatter
1761-1834
Maria Nicolaisdatter
F:
26 feb. 1761
Møgeltønder
D:
10 jan. 1834
Møgeltønder
Anne Marie Nansdatter
1752-1753
Anne Marie Nansdatter
F:
26 nov. 1752
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
1753
Nan Nissen
1704-1753
Nan Nissen
F:
8 jun. 1704
Møgeltønder s. (ved Åen)
D:
3 apr. 1753
Møgeltønder s. (ved Åen)
Anne Marie Andersdatter
1720-1752
Anne Marie Andersdatter
F:
1720
Møgeltønder s. (Bønderby)
G:
13 okt. 1750
Møgeltønder
D:
27 nov. 1752
Møgeltønder s. (ved Åen)
Maren Laugesdatter Stauning
1661-1748
Maren Laugesdatter Stauning
F:
1661
Møgeltønder
D:
1748
Møgeltønder s. (ved Åen)
Nis Nansen
1660-ca. 1721
Nis Nansen
F:
o. 1650/60
G:
9 jun. 1686
Møgeltønder
D:
ca. 1721
Møgeltønder s. (ved Åen)
Lauge Hansen Stauning
1633-1707
Lauge Hansen Stauning
F:
18 okt. 1633
D:
17 feb. 1707
Møgeltønder
Anna Jørgensdatter Hegelund
ca. 1632-1673
Anna Jørgensdatter Hegelund
F:
ca. 1632
D:
1673
Møgeltønder