Anne blev gift med Hans Ocksen den 12 nov. 1802. Hans (søn af Ock Nielsen og Gyde Marie Hansdatter) blev født den 8 maj 1768 i Mjolden s. (Forballum); døde den 20 okt. 1824 i Mjolden s. (Forballum); blev begravet den 26 okt. 1824 i Mjolden. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
11. Gyde Marie Ocksen blev født den 28 okt. 1806 i Mjolden s. (Forballum); døde den 19 apr. 1884 i Visby s. (Visby Hedegård).
Generation: 5
11.
Gyde Marie Ocksen (10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 28 okt. 1806 i Mjolden s. (Forballum); døde den 19 apr. 1884 i Visby s. (Visby Hedegård).
12. Ane Marie Knudsen blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
13. Maren Knudsen blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
14. Hans Aagesen Knudsen blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
15. Christine Knudsen blev født den 16 mar. 1834 i Mjolden s. (Forballum); døde den 7 dec. 1924 i Haderslev.
16. Kresten Knudsen blev født den 26 mar. 1836 i Mjolden s. (Forballum); døde den 15 jan. 1922 i Visby s. (Visby Hedegård).
17. Ane Jacobine Knudsen blev født den 14 apr. 1839 i Mjolden s. (Forballum); døde i 1921 i København.
18. Caroline Amalia Knudsen blev født den 5 mar. 1841 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 okt. 1923 i Haderslev.
19. Laurids Guttorm Knudsen blev født den 20 okt. 1843 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 apr. 1850 i Mjolden s. (Forballum).
Generation: 6
12.
Ane Marie Knudsen (11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
24. Gyda Maria Schmidt blev født den 5 jun. 1865 i Daler; døde den 4 dec. 1866 i Daler; blev begravet den 10 dec. 1866 i Daler.
13.
Maren Knudsen (11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
25. Gyde Marie Refslund blev født den 9 okt. 1855 i Tønder; døde den 1 maj 1927 i Dalum s. (Hjallese).
26. Mathias Refslund blev født den 23 feb. 1858 i Tønder; døde den 31 jul. 1858 i Tønder.
27. Maren Dagmar Refslund blev født den 28 dec. 1859 i Tønder; blev begravet i Vejlby.
28. Knud Lauritzen Refslund blev født den 2 jan. 1862 i Tønder; døde den 27 jul. 1880 i Tønder.
29. Agnes Refslund blev født den 20 jan. 1866 i Tønder; døde den 13 maj 1943 i Nykøbing Mors.
30. Hakon Aagesen Refslund blev født den 6 maj 1871 i Tønder; døde den 13 feb. 1954 i Haderslev.
14.
Hans Aagesen Knudsen (11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
41. Helga Knudsen blev født den 16 jul. 1875 i Visby (Trøjborg); døde den 8 dec. 1965 i Gentofte (Rosenvej 7); blev begravet den 11 dec. 1965 i Sønderborg (Marie kgd.).
15.
Christine Knudsen (11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 16 mar. 1834 i Mjolden s. (Forballum); døde den 7 dec. 1924 i Haderslev.
42. Gyda Marie Windfeld blev født den 7 sep. 1862 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 7 jan. 1954 i Haderslev.
43. Anne Margrethe Windfeld blev født den 13 aug. 1864 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 11 jul. 1958 i Odense.
44. Dagmar Sophie Windfeld blev født den 10 sep. 1867 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 29 nov. 1940.
45. Ib Knudsen Windfeld blev født den 20 sep. 1870 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 10 apr. 1921 i Haderslev.
16.
Kresten Knudsen (11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 26 mar. 1836 i Mjolden s. (Forballum); døde den 15 jan. 1922 i Visby s. (Visby Hedegård).
46. Knud Lausten Knudsen blev født den 19 nov. 1867 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1938 i Sorø.
47. Hans Aage Knudsen blev født den 30 jul. 1869 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1918 i Flensborg (Skt. Franciskus-hospitalet); blev begravet den 31 okt. 1918 i Visby.
48. Laurits Guttorm Knudsen blev født den 16 maj 1874 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 29 okt. 1931 i Sønderborg.
49. Gyde Marie Knudsen blev født den 11 feb. 1878 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 19 nov. 1948 i Tønder; blev begravet den 23 nov. 1948 i Visby.
50. Henriette Nancy Knudsen blev født den 17 jun. 1881 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 9 mar. 1962 i Visby s. (Visby Hedegård); blev begravet i Visby.
51. Asmus Boysen blev født den 1 nov. 1863 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 20 apr. 1945 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
52. Knud Lauritz Boysen blev født den 7 dec. 1864 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
53. Valdemar Boysen blev født den 14 aug. 1866 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 3 nov. 1900 i Nykøbing F..
54. Frederik Vigo Boysen blev født den 16 jan. 1869 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 30 apr. 1921 i Hammelev ?; blev begravet den 5 maj 1921 i Hammelev.
55. Gyde Marie Boysen blev født den 3 jul. 1871 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
56. Anne Christine Boysen blev født den 1 okt. 1873 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde i 1963.
Lauritz Guttorm Schmidt (12.Ane6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 4 mar. 1855 i København (Frue s.); døde den 23 mar. 1859 i Daler; blev begravet den 29 mar. 1859 i Daler.
Gyda Maria Schmidt (12.Ane6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 5 jun. 1865 i Daler; døde den 4 dec. 1866 i Daler; blev begravet den 10 dec. 1866 i Daler.
Gyde blev gift med Hans Vilhelm Hansen den 9 okt. 1879 i Lejrskov. Hans blev født den 4 jan. 1847 i Åsum; døde den 11 sep. 1935 i Dalum s. (Hjallese). [Gruppeskema] [Familietavle]
Viggo Knudsen (14.Hans6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 30 maj 1867 i Visby s. (Trøjborg); døde den 9 jun. 1869 i Visby s. (Trøjborg).
Helga Knudsen (14.Hans6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 16 jul. 1875 i Visby (Trøjborg); døde den 8 dec. 1965 i Gentofte (Rosenvej 7); blev begravet den 11 dec. 1965 i Sønderborg (Marie kgd.).
87. Svend Munch Knudsen blev født den 18 aug. 1898 i Fabjerg s. (Bloksgård); døde den 16 mar. 1899 i Fabjerg s. (Bloksgård).
88. Louise Munch-Knudsen blev født den 2 feb. 1907 i Sorø; døde den 27 maj 1988 i Gentofte.
47.
Hans Aage Knudsen (16.Kresten6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 30 jul. 1869 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1918 i Flensborg (Skt. Franciskus-hospitalet); blev begravet den 31 okt. 1918 i Visby.
Gyde Marie Knudsen (16.Kresten6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 11 feb. 1878 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 19 nov. 1948 i Tønder; blev begravet den 23 nov. 1948 i Visby.
91. Esther Svendsen blev født den 14 aug. 1905 i Haderslev; døde den 9 feb. 1971 i Esbjerg.
92. Erik Svendsen blev født den 19 jan. 1907 i Haderslev; døde i apr. 1945 i Tyskland.
93. Knud Lausten Svensen blev født den 30 jul. 1909 i Haderslev; døde den 12 aug. 1992 i København.
50.
Henriette Nancy Knudsen (16.Kresten6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 17 jun. 1881 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 9 mar. 1962 i Visby s. (Visby Hedegård); blev begravet i Visby.
94. Knud Skrumsager blev født den 1 aug. 1909 i Skrave s. (Toftlundgård); døde den 29 nov. 1994 i Tønder (Tønder sygehus).
95. Anne Marie Kloppenborg Skrumsager blev født den 6 dec. 1910 i Skrave s. (Toftlundgård); døde den 27 mar. 1984 i Agerskov s. (Bovlund).
96. Louise Amalie Feddersen Skrumsager blev født den 2 aug. 1914 i Skrave s. (Toftlundgård); døde den 23 mar. 1994 i Aabenraa (Aabenraa sygehus); blev begravet den 26 mar. 1994 i Visby.
51.
Asmus Boysen (18.Caroline6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 1 nov. 1863 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 20 apr. 1945 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
Frederik Vigo Boysen (18.Caroline6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 16 jan. 1869 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 30 apr. 1921 i Hammelev ?; blev begravet den 5 maj 1921 i Hammelev.
Ellen Hansen (25.Gyde7, 13.Maren6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 16 jul. 1881 i Nykøbing Mors; døde den 11 jun. 1948; blev begravet den 15 jun. 1948 i Helsinge.
Aage blev gift med Olga Sofie Bense den 21 jul. 1938 (Borgerlig viet) i Gentofte, og blev skilt den 20 jan. 1950. Olga blev født den 31 mar. 1907 i København (Skt. Matthæus s.); døde i nov. 1954. [Gruppeskema] [Familietavle]
Louise blev gift med Otto Sørensen den 2 sep. 1928 i Skuldelev. Otto blev født den 9 nov. 1897 i Forlev; døde den 19 jun. 1954 i Frederiksberg. [Gruppeskema] [Familietavle]
Anna Jakobine Boysen (52.Knud7, 18.Caroline6, 11.Gyde5, 10.Anne4, 6.Anne3, 3.Jacob2, 1.Hans1) blev født den 3 feb. 1898 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); døde den 11 jun. 1985; blev begravet i Aabenraa Kirkegård.