|
|
14 generationer med rod i marsken
Herredsfoged Troels Winther og hans efterslægt - og andre sønderjyske slægter
|
|
|
1838 -
Generation: 1
Generation: 2
Generation: 3
5. | Anne Marie Thomasdatter blev født den 20 mar. 1763 i Nr. Løgum s. (Teglgård) (datter af Thomas Laustsen og Anna Hansdatter); døde den 13 okt. 1848 i Ballum s. (Østerende). Børn:
- Anne Nielsdatter blev født den 19 jan. 1791 i Ballum s. (Østerende); døde den 30 dec. 1814 i Ballum s. (Østerende).
- Else Nielsdatter blev født den 19 apr. 1792 i Ballum s. (Østerende).
- Thomas Nielsen blev født den 11 mar. 1794 i Ballum s. (Østerende); døde den 19 dec. 1844 i Ballum s. (Østerende).
- 2. Peder Nielsen blev født den 5 mar. 1797 i Ballum s. (Østerende-Ballum); døde den 18 maj 1872 i Daler.
- Udøbt søn blev født den 4 jul. 1799 i Ballum s. (Østerende); døde den 4 jul. 1799 i Ballum s. (Østerende).
- Anna Marie Nielsdatter blev født den 12 dec. 1800 i Ballum s. (Østerende); døde den 26 jan. 1801 i Ballum s. (Østerende).
|
|
6. | Nicolai Jessen blev født i 1783 i Emmerlev s. (Nr. Sejerslev) (søn af Jes Jensen og Karen Hansdatter); døde den 30 sep. 1825 i Daler s. (Østerby). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Beskæftigelse: .... i Nr. Sejerslev, senere gårdmand i Østerby
Notater:
En af sønnerne Jens og Niels er i Amerika i 1856, den anden død.
Nicolai blev gift med Anne Marie. Anne blev født cirka 1786; døde den 14 feb. 1856 i Daler s. (Østerby). [Gruppeskema] [Familietavle]
|
7. | Anne Marie blev født cirka 1786; døde den 14 feb. 1856 i Daler s. (Østerby).
|
Generation: 4
8. | Laust Pedersen blev født i 1716 i Ballum s. (Østerende) (søn af Peder Lauritzen og Herlig Erichsdatter); døde den 12 mar. 1783 i Ballum s. (Østerende). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Beskæftigelse: Gårdmand i Ballum-Østerende
Notater:
Beskæftigelse:
Overtager faderens gård efter kontrakt 12 Sep 1744
Laust blev gift med Else Nielsdatter. Else blev født i 1720 i Brøns s. (Astrup); døde den 20 apr. 1796 i Ballum s. (Østerende). [Gruppeskema] [Familietavle]
|
9. | Else Nielsdatter blev født i 1720 i Brøns s. (Astrup); døde den 20 apr. 1796 i Ballum s. (Østerende). Børn:
- Herle Laustdatter blev født den 20 aug. 1745 i Ballum s. (Østerende); døde den 31 jan. 1821 i Ballum s. (Vesterende).
- 4. Niels Laustsen blev født den 22 apr. 1748 i Ballum s. (Østerende); døde den 11 apr. 1811 i Ballum s. (Østerende).
- Anna Laustdatter blev født den 18 jul. 1758 i Ballum s. (Østerende).
|
|
11. | Anna Hansdatter blev født i 1737 i Nr. Løgum s. (Visbjerg) (datter af Hans Hansen og Mette Pedersdatter); døde den 10 aug. 1804 i Brede s. (Kummerlev). Børn:
- 5. Anne Marie Thomasdatter blev født den 20 mar. 1763 i Nr. Løgum s. (Teglgård); døde den 13 okt. 1848 i Ballum s. (Østerende).
- Hans Thomsen blev født den 22 okt. 1764 i Nr. Løgum s. (Teglgård); døde den 2 feb. 1832 i Brede s. (Kummerlev).
|
|
12. | Jes Jensen blev født cirka 1733; døde den 11 mar. 1816 i Emmerlev s. (Nr. Sejerslev). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Beskæftigelse: Husmand og skoleholder, senere kromand i Nr. Sejerslev
Jes blev gift med Karen Hansdatter. Karen (datter af Hans Andersen og Maren Andersdatter) blev født i 1740 i Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev); døde den 9 feb. 1823 i Emmerlev s. (Nr. Sejerslev). [Gruppeskema] [Familietavle]
|
|
|
|
|